Úvod   O nás   Naše akce   Vlčata   Fotogalerie   Kontakt   Podporují nás   GDPR

O kroužku

Desatero Lukovanského vlčete

Plán schůzek

Z naší činnosti

Ke stažení

Zajímavé odkazy

Nejlepší způsob jak se něco naučit, je začít to dělat.

Lukovanská vlčata se představují

Lukovanská vlčata je dětský kroužek, směle se označující za Klub mladých přírodovědců a milovníků přírody Lukovany. Je určen pro děti 1. a částečně 2. stupně ZŠ (cca věkové rozmezí od 6 do 13 let) Lukovanská vlčata fungují pod Lukovanským spolkem a jsou podporována obcí Lukovany. Vedoucími jsou nadšenci disponující i určitou pedagogickou kvalifikací, znalostí přírody a nově si rozšiřující didaktické dovednosti v oblasti přírodovědné pedagogiky volného času, zajišťované celorepublikovými organizacemi (př. Českomoravská myslivecká jednota, Česká společnost ornitologická).

Jak to začalo

Lukovanský spolek a lukovanští myslivci z MS Pooslaví uspořádali v červnu 2018 v areálu myslivny v Zakřanech myslivecké odpoledne pro děti, kterého se zúčastnilo přes 50 dětí nejen z Lukovan, ale i ze Zakřan, Zbýšova, Vysokých Popovic, Rosic či dokonce Olbramovic. Reportáž o mysliveckém odpoledni, zveřejněné v TV magazínu Mikroregionu Kahan, je ke shlédnutí zde.

Již během této akce pořadatelé slyšeli jistou poptávkou po pravidelnější „přírodovědné“ činnosti pro děti v Lukovanech. Zanedlouho přišel na toto téma další inspirativní impuls a opětovně z myslivecké branže, konkrétně od časopisu Myslivost, Stráž myslivosti, který počínaje školním rokem 2018/2019 spustil tříletý program MALÝ ADEPT MYSLIVOSTI. A tak se od myšlenky dostalo k „pokusu na zelené louce“, bez zázemí a jen s minimem praktických zkušeností, zprvu vyhlídkou dočasné aktivity a s odhadovaným počtem maximálně 10 dětí z Lukovan. Během prvních schůzek se jich sešlo hned 18… (detaily k 1. ročníku a projektu MaD zde).

Při běhu prvního ročníku se ukázalo, že téma myslivosti je vskutku dobrou osou při poznávání přírody, tradičně patřící na český venkov. Konec konců, řada dětí má nějakou tu rodinnou vazbu k myslivosti. Zvídavost dětí si však časem vyžádala vstup i do jiných „přírodovědných“ oblastí, kupříkladu nahlédnutím do tajemství života ptáků nebo včel, či zabroušením do světa chladných kamenů. Když si děti zvolily i název svého kroužku, Lukovanská vlčata, bylo jasné, že téma myslivosti jejich zájmu nebude jediné. Vlčata budou hledat souvislosti v přírodě šířeji a přáním vedoucích je i směřování k citlivému a kritickému úsudku v ochraně životního prostředí. Vědomosti a poznatky ale nejsou to jediné, součástí schůzek jsou pochopitelně hry s pohybovou aktivitou, výpravy do okolí, nebo zdokonalování ve vzduchové střelbě. První ročník ukončilo 13 „vlčat“ získáním bronzového odznaku „adepta myslivosti“.

Při rozjezdu 2. ročníku pokračovala „vlčata“ stříbrným odznakem, nově příchozí bronzovým. Tak jak projekt „adept“ se stává dlouhodobý, je jasné, že i Lukovanská vlčata nebudou krátkodobým počinem. Avšak podněty na rozjezd kroužku s pravidelnými schůzkami během pracovního týdne prozatím nerozvíjíme, je nám jasné, že je nutné nejprve vytvořit stabilní zázemí pro stávající pojetí víkendových aktivit.

Do školní roku 2020/2021 jsme vstupovali s rozšířeným plánem ujednaných exkurzí (brněnská muzea, akce s kroužkem Mladých průvodců ZOO Brno) a přípravou celodenních tematických aktivit, např. ke hnízdění ptáků pod taktovkou ČSOP Náměšťské rybníky. Bohužel, na ne krátkou dobu zastavila činnost epidemie. Během přešlapávání na místě získáváme možnost zřídit klubovnu v zázemí lukovanského fotbalového hřiště, kam přesouvají „vlčata“ svou noru z provizorních prostor, kterou dočasně poskytla rodina Zejdova.

Thomas Bonometti, www.unsplash.com, CC0

Naši vedoucí:
Petr Bulíček, Lukovany 47, mobil: 739025355 (více o Petrovi zde)
Lubomír Prokeš, Lukovany 171, mobil: 776 556 053 (více o Lubovi zde)

Kontakt, korespondenční adresa:
Lukovanská vlčata